پروتکل RS485 چیست؟

rs485
پروتکلRS485

این نوع با استاندارد EIA/TIA مشخص شده است .از این پروتکل در کنار اینکه برای ارتباط سریال بین دستگاه استفاده می شود بلکه برای ارتباط بین چندین دستگاه نیز از ان به خوبی بهره می رند نوع پیکر بندی و ویژگی ها و همچنین دامنه نرخ انتقال دیتا در آن بسیار بالاتر از پروتکل های دیگری همچون RS232 می باشد .در پروتکل RS485 از تفاضل ولتاژ روی دو خط انتقال استفاده می شود. به طوری فرستنده و گیرنده از نوع تفاضلی هستند.

سطح منطقی یک از -200mV بزرگتر است و سطح منطقی صفر از +200mV بزرگتر است. یک سطح ولتاژ در یک خط انتقال نوعی از حداقل +-1.5V و تا حداکثر +-6V هستند. میزان حساسیت ورودی گیرنده +-200mV است. نویزهای در محدوده ی +200mV و -200mV بر روی خط انتقال دیتا بی تاثیر هستند. فرمت تفاضلی اساساً تاثیر نویز را بر روی سیستم انتقال از بین می برد. به این ترتیب که فرستنده تفاضلی روی خط 1 سیگنال TXD را ایجاد و روی خط 2 سیگنال معکوس سیگنال فوق را ایجاد می کند. گیرنده نیز تفاضل این دو سیگنال را به RXD دستگاه تحویل می دهد. به این صورت نویزهای محیط که به صورت مشترک روی دو سیم 1 و 2 قرار می گیرند در ورودی گیرنده تفاضلی حذف می شوند ، اما سیگنال اصلی که با دامنه معکوس روی دو سیم ارسال شده اند با صحت کامل در گیرنده دریافت می شوند. همچنین به این شیوه اثر تشعشع خط فرستنده روی گیرنده نیز از بین می رود.

طبق استاندارد کابل مورد استفاده باید از نوع زوج به هم تابیده باشد (در این نوع کابل بدلیل موقعیت فیزیکی کابل، در هر چرخش، تاثیر نویز کاهش پیدا می کند) و می تواند حداقل دارای دو سیم باشد ، اما یک سیم نیز به عنوان مرجع استفاده می شود. در مواردی که انتقال به صورت دوطرفه همزمان (full-duplex) انجام می شود از یک سیم چهارم نیز در کابل واسط استفاده می شود. کابل واسط ممکن است دارای غلاف (shield) یا بدون غلاف باشد ، که کابل بون غلاف رایج تر است. مشخصه امپدانس نامی معمولاً 100 یا 120 اهم است. برای اطمینان از وضعیت خط مقاومت های انتهای خط مورد نیاز هستند ، که از بروز خطا در دیتا جلو گیری شود.

کانکتور خاصی در استاندارد برای RS485 هنوز معرفی نشده است در این نوع از کانکتور معمولی استفاده می شود .طول کابل می تواند مقدار حداکثری نرخ انتقال دیتا را مشخص نماید ولی چون میزان سطح ولتاژ منطقی پایین تر و استفاده  کردن از سیستم تفاضلی ، نرخ انتقال با توجه به طول کابل می تواند تا 10Mbits/s زیاد شود . معمولاً طول کابل را  می تواند تا 1200 متر در نظر گرفت. در کابلی با طول 1200 متر می توان دیتا را با نرخ 100kbits/s انتقال داد. برای  راهنما و تعیین اندازه طول کابل و نرخ انتقال دیتا از یک قانون استفاده می شود و آن  عبارت است از حاصل ضرب طول کابل بر حسب متر در نرخ انتقال داده بر حسب بیت بر ثانیه نباید از 108 بیشتر شود. به عنوان مثال در یک کابل به طول 20 متر نرخ داده حداکثر باید 5Mbits/s باشد.

واسط RS485 می تواند با یک کابل تک زوج در ارتباط ساده نیمه دو طرفه (half-duplex) مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع  ارتباط دو طرفه کامل (Full-duplex) که در آن هر دو تجهیز می توانند هم زمان داده ارسال و دریافت کنند با استفاده از یک کابل دو زوج (چهار سیمه) اصورت می گیرد. به طور معمول پروتکل RS485 به شکل یک گذرگاه چند نقطه ای و یا به شکل  شبکه پیکربندی می شود. استاندارد حداکثر 32 فرستنده و 32 گیرنده را برای پیکربندی در یک شبکه مشخص کرده است. برای  اینکه بتوانیم  از ماژول های بیشتر و همینطور برای دستیابی به فواصل طولانی تر باید به ازای هر 200 متر یک تکرار کننده یا REPEATER جهت تقویت و بازسازی سیگنال قرار داده شود. زمانی که در خط انتقال هیچ انتقال داده ای صورت نمی گیرد فرستنده ها از خط جدا هستند. تمام گیرنده ها به خط وصل می باشند و در انتهای خط گذرگاه داده نیز با یک مقاومت بسته می شود.

شرکت مهندسی سازه الکترومکانیک نوآور

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست